28-10-2019r.

,,Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka, gdzie w ciągu stuleci współżyły ze sobą różne języki i różne religie. Mam Na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji”.

Czesław Miłosz

W poniedziałek dnia 28.10.2019r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie wraz z terapeutami i opiekunami wyruszyli na trwającą trzy dni wyprawę do naszych sąsiadów Litwinów.

Litwa to kraj o bardzo bogatej i ciekawej historii pełnej malowniczych i niepowtarzalnych krajobrazów.

Pierwszym etapem wycieczki był przejazd kolejką linową, która pozwoliła nam nie tylko przełamać pewne lęki, ale co najważniejsze, mogliśmy podziwiać przepiękne widoki: niezwykłe lasy uzdrowiska Druskienniki (w którym wcześniej zakwaterowaliśmy się w Hotelu Dainava), zakola rzeki Niemen oraz wspaniałą panoramę miasta. Ostatnim punktem podróży gondolą była Snow Arena - miejsce przeznaczone dla miłośników narciarstwa. Po pełnej emocji podróży kolejką linową mieliśmy możliwość skosztowania wód mineralnych, było przy tym dużo zabawy. Drugim etapem tego dnia był pobyt w Aquaparku solankowym, co pozwoliło uczestnikom zrelaksować się.

Kolejny dzień rozpoczął się pysznym śniadaniem, po którym przystąpiliśmy do zwiedzania – udaliśmy się do Wilna. Wilno należy bez wątpienia do piękniejszych miast świata, ze wspaniałymi zabytkami: cudownym Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, imponująco zabytkowym kompleksem Uniwersytetu -z bogato ornamentowanymi kamienicami śródmieścia, Cmentarz na Rossie, Cerkiew Prawosławna, Zamek Bernardyński z Domem Adama Mickiewicza, Katedra św. Stanisława, Góra Trzech Krzyży, Kościół św. Piotra i Pawła, Pałac Prezydencki. O każdym ze zwiedzanych miejsc można by wiele napisać, natomiast należy wspomnieć o miejscach które zrobiły na wszystkich największe wrażenie i których na pewno nigdy nie zapomnimy. To między innymi kościół św. Piotra i Pawła pokryty kopułą wzniesioną na wzór bazyliki Watykańskiej, jest perełką nie tylko litewskiego, ale i europejskiego baroku. Wnętrze kościoła jest białe, ściany, sklepienie i kopuła zostały pokryte tysiącami gipsowych dekoracji, słynna jest również figura Chrystusa z prawdziwymi włosami opadającymi na ramiona, usytuowana w bocznej nawie. Cmentarz na Rossie – najstarsza i najpiękniejsza Wileńska metropolia, miejsce pochówku serca Marszałka Józefa Piłsudzkiego jego matki i brata Adama. Kaplica Ostrobramska ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tajemnica obrazu nigdy nie została do końca rozwiązana. Uważa się, że jest to jeden z największych skarbów chrześcijaństwa.

Trzeci dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze drogi powrotnej. Żegnając Litwę udaliśmy się na spacer po Druskiennikach, był też czas na zakupienie pamiątek. Odwiedziliśmy Park Wśród Rzeźb w Naujasode. Od 30 lat mieszka tam i tworzy artysta ludowy rzeźbiarz. Gości wita stworzony przez autora wiatrak, w którym na trzech piętrach zostały zgromadzone prace artysty. Nad brzegiem rzeki Ratnycele eksponowana jest stworzona kompozycja ,,Życie człowieka drzewa”. Dużą uwagę przykuła rzeźba, na której tancerze tańczą przy dźwiękach muzyki. To miejsce jak i pozostałe sprawiło uczestnikom wiele radości.

Naszej wycieczce towarzyszyli wykwalifikowani przewodnicy którzy z pasją opowiadali o pięknych miejscach, jakie mieliśmy możliwość zobaczyć. Jesteśmy również bogatsi o doświadczenia kulinarne, albowiem mieliśmy okazje skosztować potraw regionalnych. Wróciliśmy do Lubawy nie tylko przywożąc pamiątki, ale również wspaniałe wspomnienia i doświadczenia.

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone