Aktualności

 

 

 

K O M U N I K A T

 

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie informuje, iż zgodnie

z § 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2020 r., poz. 249), w terminie:

 

od 20 lipca 2023 r. do 2 sierpnia 2023 r.

 

ŚDS będzie nieczynny – przerwa wakacyjna.

 

Wszystkim życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku,

do zobaczenia w sierpniu !

 

 

                                                                                                             Kierownik

                                                                                                         Środowiskowego Domu Samopomocy

                                                                                                            w Lubawie

                                                                                                            /-/ Dorota Kowalska

   W Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubawie mieliśmy okazję brać udział w kilku wydarzeniach.

   Pierwszym takim wydarzeniem były obchody „Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn" w naszym Ośrodku. Z tej okazji uczestnicy, pod okiem zespołu wspierająca - aktywizującego, w ramach warsztatów kulinarnych przygotowali poczęstunek w formie uroczystego obiadu i deseru. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, a na koniec spotkania uczestnicy nawzajem obdarowali się własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek.

  W marcu prowadziliśmy również przygotowania do pierwszego dnia wiosny oraz zorganizowaliśmy warsztaty kreatywne z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, w ramach których została stworzona kolorowa skarpeta symbolizująca ten wyjątkowy Dzień. Natomiast w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny wybraliśmy się na spacer ulicami Lubawy, niosąc przygotowaną wcześniej kolorową skarpetę. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne dotyczące Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, których celem było zwiększenie świadomości podopiecznych ŚDS oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych zachowań, możliwości i potrzeb osób ze spektrum Autyzmu.

  Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ŚDS były warsztaty integracyjne o tematyce świątecznej - wspólne wykonywanie palm wielkanocnych przez uczestników oraz ich rodziców i opiekunów. Po zakończeniu pracy twórczej, której efektem były piękne kolorowe palmy, znalazł się też czas na wspólne rozmowy przy kawie.

  Ostatnim wydarzeniem było uroczyste spotkanie przy wspólnym stole poprzedzające Święta Wielkiej Nocy, które rozpoczęła kierownik Domu witając wszystkich zgromadzonych oraz składając życzenia Wielkanocne. Było to spotkanie o charakterze integracyjnym, mające na celu pielęgnowanie tradycji świat chrześcijańskich, podczas którego podopieczni mogli wspólnie porozmawiać oraz spróbować tradycyjnych potraw Wielkanocnych, jak również uczestniczyć przygotowywaniu świątecznych dekoracji.

 

 


  Dnia 27 kwietnia 2023 r. w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej stanęła rzeźba - instalacja Mikołaja Kopernika przygotowana przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie, w ramach cyklicznych warsztatów kreatywnych i krawieckich prowadzonych przez kadrę opiekuńczo - terapeutyczną Domu: Sandrę Ławicką, Małgorzatę Krajzewicz i Paulinę Wielgomas. Stworzenie rzeźby miało na celu upamiętnić 550 rocznicę urodzin wybitnego astronoma - Mikołaja Kopernika. Natomiast dzień wystawienia instalacji maiła przypomnieć o pierwszej wizycie Mikołaja Kopernika na zamku w Lubawie, które miało miejsce 27 kwietnia 1539 r., kiedy Kopernik został wezwany do chorego  bp. Tiedemanna Giesego.

  Prace nad projektem trwały przez kilka miesięcy i odbywały się wieloetapowo. W skład instalacji wchodzi recyklingowa rzeźba Mikołaja Kopernika okryta płaszczem z naszytym układem słonecznym oraz stojące i wiszące wokół astronoma gwiazdy wykonane z kartonu, częściowo podświetlane.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawionej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubawie rzeźby-instalacji oraz zdjęć jej powstawania.

 

 

Relacja z wydarzeń w 2022

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone