01-10-2019r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie byli już na niejednej wycieczce; w ciągu dotychczasowych lat funkcjonowania Domu zwiedzili mniej lub bardziej odległe miejsca; wszystkie wyjazdy były niezwykle ciekawe i udane.

Jednakże początek października tego roku na zawsze będzie kojarzył się z morską przygodą. W dniach 1-3 października grupa uczestników wraz terapeutami odbyła podróż do Szwecji. To był pierwszy zagraniczny wyjazd naszych podopiecznych.
Wycieczka od nazwą ''Okno z widokiem na Archipelag'' rozpoczęła się w Gdyni. Czekając na prom do Szwecji uczestnicy udali się na spacer gdyńskim wybrzeżem, mimo już dość jesiennej aury, udało się obejrzeć kilka pięknych żaglowców stacjonujących przy Skwerze Kościuszki oraz oczywiście ORP Błyskawicę, będącą okrętem – muzeum. Niezwykle pasjonujący był rejs promem Gdynia – Karlskrona oraz Karlskrona – Gdynia. To była niecodzienna przygoda: noclegi w kajutach, obfity i różnorodny szwedzki stół podczas posiłków, szum silników, spienione fale widoczne z okien kajut oraz morski krajobraz możliwy do podziwiania z tarasów widokowych. Ale to był jedynie przedsmak przygody.
Karlskrona i Kalmar to szwedzkie miasta, które znalazły się w programie wycieczki. Karlskrona - port wojenny Morza Bałtyckiego, leży na trzydziestu trzech wyspach. Uczestnicy zwiedzili rynek miejski, Muzeum Morskie oraz urokliwą dzielnicę Björkholmen, w której królują drewniane malownicze domy, oddające w pełni skandynawski klimat. Kalmar z kolei jest miastem kulturalno-przemysłowym, na jego obrzeżach znajduje się najdłuższy most w Szwecji, łączący miasto z wyspą Olandia.
Południowa Szwecja urzekła uczestników wycieczki swoim przepięknym krajobrazem, malowniczą architekturą, spokojem i życzliwością mieszkańców. To był niezapomniany czas, każdy z uczestników wyjazdu podkreślał, że przeżył przygodę swojego życia.

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone