09-09-2019r.

W dniach 9 - 11 września 2019r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie wzięli udział w nietypowej wyprawie. Nietypowej, bo trwającej aż trzy dni i obfitującej w wiele niezapomnianych atrakcji oraz przeżyć.

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Łodzi. Uczestnicy przeszli trasą od Rynku Nowego, od którego rozpoczyna swój bieg ulica Piotrkowska, jedna z najdłuższych ulic Europy, do Rynku Starego, śladami łódzkiego getta i Parku Staromiejskiego. Drugim etapem zwiedzania była tego dnia wizyta w łódzkiej Manufakturze - centrum kulturalno-usługowo-handlowym, znajdującym się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Przepięknie odbudowane i odrestaurowane budynki tworząc niezwykły klimat tego miejsca, sprzyjają korzystaniu z szeroko rozumianej kultury i rozrywki. Przejazd do miejsca zakwaterowania zajął sporą część czasu, ale smaczna i gorąca obiadokolacja oraz przytulne pokoje w hotelu Magnat z nawiązką wynagrodziły trudy pierwszego dnia wycieczki.

Drugi etap zapowiadał się równie interesująco. Dzień rozpoczął się zwiedzaniem podziemnego kompleksu dawnych piwnic i składów kupieckich mieszczących się w Opatowie. Następnie – ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. To obiekt historyczny, położony na malowniczych wzgórzach opatowskich, będący zabytkiem klasy światowej. Budowano go przez ponad 20 lat i nigdy nie ukończono. Mimo dość dużych zniszczeń nadal budzi zachwyt i podziw wśród licznych zwiedzających. Przysłowiową ''wisienką na torcie'' było tego dnia popołudniowe zwiedzanie Sandomierza - miasta królewskiego, położonego nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, słynącego również z serialowego ''Ojca Mateusza''. Po intensywnym dniu na wycieczkowiczów czekała jeszcze jedna niespodzianka. Właściciele hotelu Magnat przygotowali ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Pomimo zmęczenia uczestnicy wspólnie bawili się i śpiewali przy ognisku.

Trzeci dzień upłynął pod znakiem podróży powrotnej, ale zaplanowano również zwiedzanie Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy wjechali na Łysą Górę zwaną inaczej Łyścem lub Świętym Krzyżem. Jest to drugi pod względem wysokości (po Łysicy) szczyt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na nim Klasztor Misjonarzy Oblatów M.N., przechowujący szczątki drewna z krzyża Jezusa ukrzyżowanego oraz rumowisko skalne zwane ''gołoborzem'', a także ścisły rezerwat przyrody, obejmujący las jodłowo-bukowy. Każdego dnia wycieczki zwiedzającym towarzyszyli wykwalifikowani przewodnicy, którzy z pasją opowiadali o historycznych miejscach i bohaterach dawnych dziejów; potrafili zaciekawić zwiedzających swoimi opowieściami, chętnie odpowiadali na zadawane pytania i spostrzeżenia.

To były niezwykłe trzy dni, pełne wrażeń i nowych doświadczeń. To czas spędzony wśród przyjaciół i pięknych okoliczności przyrody. Oprócz wielu pamiątek kupionych podczas wycieczki, uczestnicy przywieźli ze sobą do Lubawy wspaniałe wspomnienia i niezapomniane przeżycia, które będą z nimi na zawsze.

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone