19-07-2017r.

Dnia 19 lipca 2017 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie wraz z opiekunami i terapeutami uczestniczyli w wycieczce do Olsztynka i Grunwaldu.

Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. To malowniczo położony zbiór chat i obiektów ludowych z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Niezwykle urokliwe miejsce, które przenosi zwiedzających w czasy minionych lat, a nawet wieków. Oprócz ciekawej architektury, w Skansenie można było obejrzeć zwierzęta gospodarskie: kozy, owce, konie, drób oraz podziwiać piękne przydomowe ogrody kwiatowe i zielarskie. Ciekawym i bardzo przyjemnym miejscem w Parku była Pijalnia Ziół; tam pod wielką lipą zwiedzający mogli odpocząć i uraczyć się herbatami ziołowymi, a także domowymi wypiekami. Uczestnicy ŚDS Lubawa odwiedzili również Rynek w Olsztynku i znajdujące się tam Muzeum z wystawą dawnych ludowych instrumentów muzycznych.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt na polach grunwaldzkich i zwiedzanie Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku. Pan Przewodnik zaproponował zwiedzającym bardzo interesującą podróż w czasie; opowiedział o okolicznościach Bitwy pod Grunwaldem, o jej bohaterach, o uzbrojeniu i chorągwiach rycerskich. To była niezwykle ciekawa lekcja historii.
Pogoda dopisała i jeszcze bardziej uatrakcyjniła dzień zwiedzania. Każdy z uczestników wycieczki oprócz dobrego humoru, który towarzyszył każdemu przez cały czas i wspaniałych pamiątek, zakupionych po zwiedzaniu, przywiózł ze sobą mnóstwo miłych wspomnień ze wspólnie spędzonych chwil.

 

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone