Relacja z wydarzeń w 2022

 

25 sierpnia uczestnicy ŚDS wraz z opiekunami wybrali się autokarem do Gdańska. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie ZOO w gdańskiej Oliwie. Zarówno zwiedzanie małego zoo, gdzie znajdowały się zwierzęta gospodarstwa domowego, jak i oglądanie zwierząt z odległych stron świata, takich jak: słonie, żyrafy, lwy, krokodyle czy małpy wzbudziło w naszych podopiecznych wiele emocji.

W tym dniu zwiedziliśmy również plażę na Westerplatte. Pogoda nie sprzyjała kąpielom, ale zamoczenie nóg w Zatoce zaliczył prawie każdy. Po całodziennym spacerze w ZOO i na plaży udaliśmy się na zasłużony i pyszny posiłek, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubawy. Wracaliśmy zmęczeni, a jednocześnie zrelaksowani i pełni wspaniałych przeżyć. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejny wyjazd.

8 września wzięliśmy udział w akcji Narodowe Czytanie 2022. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubawie mieliśmy okazję zarówno wysłuchać, jak i przeczytać utwory naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza pt. ,,Ballady i Romanse". Na początku spotkania wysłuchaliśmy okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. ,,Ballady i Romanse" czytaliśmy na zmianę z pracownikami Biblioteki. Kierownik Domu- Dorota Kowalska przeczytała utwór „Świtezianka", a terapeuta - p. Tomasz Wielgomas - zaprezentował utwór „Pani Twardowska". Fragmenty utworów przeczytali również nasi podopieczni: Urszula lsmer, Arkadiusz Skarzyński, Mariusz Górtatowski, Milena Gapińska oraz Marek Łopatyński.

Wszystkim było bardzo miło spotkać się na wspólnym czytaniu i mamy nadzieję, że uda nam się to powtórzyć w przyszłym roku.

Wydarzeniem, którym chcielibyśmy się podzielić w sposób szczególny, to udział w Konkursie Artystycznym Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko- Mazurskiego „Modnie, Muzycznie, Kolorowo". Miał on miejsce 14 września br. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Suszu oraz sąsiadującym tuż obok Katolickim Centrum Kultury.

Każda zaproszona placówka miała zaprezentować strój i taniec ludowy do tematu „Na ludową nutę". Grupa naszych tancerzy w składzie: Marzanna Kamrowska, Justyna Pokojska oraz Krzysztof i Jarosław Żuralscy zaprezentowała strój i taniec Bawarski i okazała się najlepsza - zajęła I miejsce spośród 28 zgłoszonych placówek.

Równocześnie odbywał się konkurs plastyczny „Wiła wianki" i tu również zostaliśmy nagrodzeni. Reprezentująca nasz Dom- Maria Butowska wywalczyła II miejsce tworząc przepiękny wianek. Był to dla nas czas świetnej zabawy, wspólnej integracji i podziwu dla zdolności wszystkich biorących udział w konkursie uczestników. Wydarzenie to pozostanie długo w naszej pamięci, nie tylko ze względu na zdobyte przez nas nagrody, ale przede wszystkim z powodu wspaniałej atmosfery, która tam panowała.

16 września nasi podopieczni wraz z kadrą wzięli udział w akcji „Wszystkie Śmieci Są Nasze". Dzięki dużemu zaangażowaniu udało się zrealizować zamierzony plan i teren wzdłuż torów kolejowych pozbył się sporej ilości śmieci.

22 września uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie wzięli udział w Spartakiadzie Osób z Niepełnosprawnościami o Puchar Burmistrza Susza. Udział w imprezie przyniósł uczestnikom dużo pozytywnych emocji oraz dużo zabawy, szczególnie podczas udziału w konkurencjach tj. np. wieszanie prania, sadzenie ziemniaków czy bieg z kapeluszem.

28 września obchodziliśmy „Światowy Dzień Jabłka" z okazji tego świata w Ośrodku odbyły się warsztaty arteterapeutyczne, podczas których uczestnicy nie tylko mogli wykazać się talentem plastycznym i manualnym, ale również poznać odmiany jabłoni rosnących w Polskich sadach jak i skosztować wyrobów z jabłek, które wcześniej przygotowali podczas treningu kulinarnego. 11 października Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubawie odwiedził niezwykły iluzjonista, który przeniósł naszych podopiecznych w świat magii i tajemnicy. Zaprezentował nikomu nie znane sztuczki, w których mogli wziąć bezpośredni udział uczestnicy. Było przy tym dużo zabawy i radości, a największe uznanie publiczności otrzymały dwa gołębie

 


 

 2 grudnia wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami zorganizowanym przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie. Organizatorzy owego wydarzenia przygotowali krótką prezentację, artystyczną następnie zaproszono wszystkich na poczęstunek, po którym w ramach integracji wszyscy brali udział we wspólnej zabawie tj. karaoke. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

Następnym wydarzeniem, które miało miejsce w naszym Domu byty odwiedziny Świętego Mikołaja wraz ze Śnieżynką. Nasi podopieczni od samego rana z dużym podekscytowaniem wyczekiwali przybycia Świętego. Głośne przywoływanie w końcu przyniosło oczekiwany skutek, Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką przybył do Naszego Domu, gdzie został serdecznie przywitany, po czym obdarował każdego słodkim upominkiem. W tym dniu radości nie było końca.

Ostatnie wydarzenie, które chcielibyśmy tu przywołać to kulinarne warsztaty - ,,Pieczenie pierników". Wszyscy nasi podopieczni z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Wałkowanie ciasta, wyciskanie kształtów z foremek, pieczenie oraz zdobienie pierników pozwoliło każdemu uczestnikowi z osobna wykazać się manualnie jak i artystycznie. Zapach pierników i klimat świąteczny będzie nam towarzyszył przez cały grudzień.

  


Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas pełen radości, piękna i magii, o czym mogli się przekonać podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie, biorąc czynny udział w przygotowaniach do Świąt.

Okres przedświąteczny w ŚDS wypełniony był szeregiem zajęć i warsztatów prowadzonych z podopiecznymi, m.in. wspólne ubieranie choinki, pieczenie i ozdabianie pierników, przygotowywanie wigilijnych potraw, tworzenie ozdób, kartek i dekoracji świątecznych. Czas Bożego Narodzenia wiąże się również z Jasełkami, których nie mogło zabraknąć w naszym Domu. Uczestnicy, pod czujnym okiem kadry, przygotowali krótkie świąteczne przedstawienie ukazujące historię narodzin Jezusa, które zostało wystawione i nagrane 20 grudnia 2022r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Występ na scenie był wspaniałym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla widzów.

Zwieńczeniem naszych świątecznych działań prowadzonych w ŚDS było spotkanie wigilijno-opłatkowe zorganizowane dla podopiecznych Domu , które odbyło się 22 grudnia 2022r. Spotkanie rozpoczęła kierownik Domu Dorota Kowalska, która życzyła wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, po czym zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Oprócz tradycyjnych wigilijnych potraw nie mogło zabraknąć również pięknych, polskich kolęd, które były śpiewane w formie karaoke. Na koniec wszyscy uczestnicy Wigilii otrzymali ozdobne oraz słodkie choinki, które wykonali własnoręcznie na warsztatach kulinarnych i kreatywnych. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że wprowadziliśmy się w pełni świąteczny nastrój, który później zabraliśmy z sobą do naszych domów.

Jak grudzień to również Sylwester. Uczestnicy Domu pożegnali Stary Rok zabawą sylwestrową, która odbyta się 30.12.2022r. w ŚDS. Byty tańce, dekoracje i stroje karnawałowe, wspólne zdjęcia oraz życzenia noworoczne. Zabawa naładowała nas energią na nadchodzący Nowy Rok. Z tej okazji życzymy wszystkim czytelnikom wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2023.

  

 

© 2021 SDS - Wszystkie prawa zastrzeżone